Męki z Ukrainą zakończone wygraną. Mamy 1/8 finału!

Data dodania: 21-06-2016 20:03

To był najsłabszy mecz Polaków na Euro 2016. Ukraińcy mieli mnóstwo okazji, ale nie strzelili gola. Biało-Czerwoni tylu sytuacji nie mieli, ale na boisku pojawił się po przerwie Jakub Błaszczykowski i przesądził o triumfie Polski!

Mecz 3. kolejki grupy C Euro 2016
Wtorek, 21.06.2016, godz. 18:00, Stade Velodrome (Marsylia)
UKRAINA - POLSKA 0:1
 Błaszczykowski 54
Ukraina: Piatow - Fedecki, Chaczeridi, Kuczer, Butko - Stepanenko, Rotań - Jarmołenko, Zinczenko (73. Kowałenko), Konoplanka - Zozula (90. Tymoszczuk)
Polska: Fabiański - Cionek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Krychowiak, Jodłowiec - Kapustka (71. Grosicki), Zieliński (46. Błaszczykowski), Milik (90. Starzyński) - Lewandowski
Żółte kartki: Rotań, Kuczer - Kapustka

Piłkarz meczu według Futbol.pl

(skala 1-3)

*** Jakub Błaszczykowski

Brakowało go w I połowie i gra Polaków wyglądała słabiej. Wszedł zaraz po przerwie i już było lepiej. Zdobył też piękną bramkę po inteligentnym zachowaniu w polu karnym. Dużo daje tej reprezentacji i widać, że inni przy nim grają lepiej.

** Arkadiusz Milik

Swoją okazję bramkową zmarnował, ale na szczęście pokazał wielką klasę przy podaniu do Błaszczykowskiego. I inteligencję, bo takie rozegranie stałego fragmentu gry miało się kończyć jego strzałem...

** Łukasz Fabiański

Kolejny dobry mecz. Wojciech Szczęsny nie ma co liczyć na to, że nawet jeśli będzie zdrowy, że zagra w 1/8 finału.

Jak padły bramki?

0:1 Błaszczykowski 54

Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego genialnie przed bramkę do Błaszczykowskiego zagrał Milik. Kuba zabrał się z piłką, złamał do środka i uderzył jak z Rosją na Euro 2012! 1:0!

Jak nie padły bramki?

Już w 3. minucie Milik po podaniu Lewandowskiego wpadł w pole karne i uderzył z ostrego kąta. Prosto w Piatowa.

Po chwili role się odwróciły. Tym razem podawał Milik. Lewandowski był sam przed bramkarzem, ale nie trafił czysto w piłkę i Polska nie objęła prowadzenia.

Krótko: MEGA początek. Dwie znakomite okazje! #UKRPOL

— Łączy nas piłka (@LaczyNasPilka) 21 czerwca 2016

W 17. minucie polska obrona popełnił błąd. Jarmołenko znalazł się sam na sam z Fabiańskim, ale był z boku bramki i nie zmieścił piłki pomiędzy słupkami.

W 21. minucie Lewandowski na 15. metrze poradził sobie z kryjącym obrońcą i uderzył na bramkę. Został zablokowany.

Ukraińcy mieli przewagę, atakowali i w 28. minucie znowu zrobiło się głośno. Konoplanka zbiegł do środka i uderzył po ziemi. Fabiański się rzucił i odprowadził piłkę za bramkę. Kilka centymetrów od słupka.

II połowa zaczęła się podobnie. Konoplanka w 48. minucie dograł w pole karne, a niepilnowany Zinczenko uderzył głową. Dobrze, że nie należy do najwyższych graczy, bo z trudem sięgnął piłkę i nie mógł jej dobrze trafić.

W 53. minucie świetnie zachował się Jodłowiec, który ładnie zgubił obrońcę i zagrał do Lewandowskiego. Minimalnie niecelenie. Skończyło się rzutem rożnym, po którym padł gol.

Na kwadrans przed końcem Milik doszedł do strzału głową. Nie trafił w bramkę.

W 80. minucie Zozulia uderzył głową z 11 metrów. Zabrakło centymetrów, by zmieścił piłkę przy słupku.

Chwilę później kropnął sprzed pola karnego Rotan. Fabianski kapitalnie odbił piłkę, zebrał się i jeszcze dopadł do niej przed chcącymi dobijać rywalami.

Na 5 minut przed końcem zakotłowało się w polu karnym Polaków. Na szczęście Krychowiak jakoś zabrał piłkę pod siebie, nakrył i za chwilę wybił. Znowu było nerwowo.

Co się jeszcze wydarzyło?

W 15. minucie w polskim polu karnym upadł jeden z Ukraińców. Chyba był podcinany przez Jędrzejczyka, ale sędzia puścił grę. Pachniało karnym dla Ukrainy.

Fatalnie zagrał Piotr Zieliński, którego za wielkie pieniądze chce pozyskać Liverpool FC, a był też łączony z Napoli i Romą. Wielkie kluby nie podejmują decyzji na podstawie jednej słabszej połowy, ale ten mecz Zielińskiego do transferu nie przybliżył.

Adam Nawałka po przerwie zmienił ustawienie zespołu. Z 4-2-3-1 na 4-4-2.

W 60. minucie żółtą kartkę dostał Bartosz Kapustka. To oznacza, że nie zagra w meczu 1/8 finału Euro 2016!

Błaszczykowski jest pierwszym i jedynym polskim piłkarzem, który strzelił gola na dwóch turniejach o mistrzostwo Europy.

Polacy, żeby wygrać grupę przy wyniku 1:0 dla Niemców z Irlandią Północną musieli pokonać Ukrainę 3:0. Przy równej ilości punktów i bramek decydowałaby klasyfikacja fair play, a w niej lepsi są Niemcy.

Polacy nie stracili gola przez 270 minut. Pobili o 8 minut rekord reprezentacji z MŚ w Hiszpanii w 1982 roku.

Z reprezentacją Ukrainy minutowym występem pożegnał się Anatolij Tymoszczyk. Zagrał w kadrze 143 razy!

Co ich teraz czeka na Euro?

Ukrainę już nic, bo po porażkach z Irlandią Północną i Niemcami straciła szanse na awans już wcześniej. Polacy w tabeli grupy C zajęli drugie miejsce i w sobotę o 15:00 zagrają ze Szwajcarią w Saint-Etienne.

Oczami kibiców i ekspertów:

Ukraińcy cisną jak pęcherz po trzecim piwie.

— Najdrozsza (@Najdrozsza) 21 czerwca 2016

Ukraine-Poland is great fun

— James Horncastle (@JamesHorncastle) 21 czerwca 2016

Wszystko stroną Cionka. Wyczaili, że leszcz na prawej i idą.

— Tomasz Zieliński (@TomekZiel) 21 czerwca 2016

Jak dziś patrzę na Jodłowca, to naprawdę zaczynam doceniać Mączyńskiego.

— Przemysław Michalak (@PrzemysawMicha2) 21 czerwca 2016

Jeśli władze Liverpoolu oglądają mecz to pewnie się rozmyślają nad transferem Zielińskiego. Coś kiepsko wygląda Zielek. #POLUKR

— Dariusz Nowicki (@19Daro64) 21 czerwca 2016

Nawałka chyba sam nie wierzy w to, na co patrzy.

— Przemysław Rudzki (@Rudzki77) 21 czerwca 2016

Niestety, Zieliński nie dojechał. Jest fatalny.

— Tomasz Włodarczyk (@wlodar85) 21 czerwca 2016

Z taką grą to Szwajcaria nas rozjedzie jak motór kurę.

— ⓁSzczepson (@szczepan_23) 21 czerwca 2016

Jeśli Lewy nie strzeli i dzisiaj, będzie to 6. mecz z rzędu bez gola. Dłuższą posuchę miał w 2009-2010 (11) i 2012-2013 (9) @OnetSport

— Darek Dobek (@darekdobek) 21 czerwca 2016

Kuba! Cała Polska Ci dziękuje! #UKRPOL

— Przemysław Czarnecki (@przeczarnecki) 21 czerwca 2016

"Stadiony swiata!" Wlodek Lubanski. Genialne - GENIALNE - podanie Milika, kapitalny zwod i uderzenie Blaszcza! Milik mega swoboda w grze!⚡️

— Roman Kołtoń (@KoltonRoman) 21 czerwca 2016

Jak dobrze, że Ukraińcy nie potrafią strzelać.

— Leszek Błażyński (@L_Blazynski) 21 czerwca 2016

To brutalny paradoks, że Zieliński został wybrany do jedenastki sezonu Serie A, a Kuba w Fiorentinie prawie w ogóle nie grał.

Amerykański komentator ESPN nazwał Kubę Błaszczykowskiego "The Master of Everything" (Mistrz Wszystkiego). Piękne. #EURO2016 #POLUKR